Nie ma munduru, a zatrzymuje. Może? Czyli kiedy policjant może kontrolować….

by shardac posted 28 lipca 2014 category a co mówię, drogowka, drogowo, Poza zdjęciami, przepisy, przepisy prawa
fot. internet ;-)

fot. internet ;-)

Temat regularnie przewija się przez internet, fejsbuki, grupy czy tematyczne fora. Coraz więcej osób buntuje się przed kontrolami, podejrzewając, że policjanci często przekraczają uprawnienia i zatrzymują pojazdy w niewłaściwych miejscach, z niewłaściwych przyczyn i… w niewłaściwym odzieniu.

Dlatego też raz, a dobrze! Kiedy i jakie patrole mogą zatrzymywać do kontroli drogowej?

Okazuje się, że sprawa jest zależna nie od radiowozu, ale umundurowania policjantów.

Otóż: w terenie zabudowanym o każdej porze dnia i nocy do kontroli ma prawo zatrzymać Cię każdy patrol, bez względu na to czy jedzie radiowozem oznakowanym czy nie. Policjant ma jednak obowiązek przedstawić się, podać stopień i powód kontroli. Mało tego: nieumundurowany policjant powinien zaprezentować odznakę i legitymację służbową.

W terenie niezabudowanym (oznaczonym znakiem znak D-43) do kontroli może Cię zatrzymać każdy UMUNDUROWANY patrol. Bez względu na to, czy jedzie oznakowanym radiowozem, nieoznakowanym, idzie piechotą, jedzie na rowerze czy wierzchem.

Jest jeszcze rozróżnienie czym trzeba zatrzymywać: umundurowani mogą nawet ręką (a i nogą by przeszło ;-). Nieumundurowani muszą mieć lizak lub latarkę z wibratorem (czyli taką czerwoną, falliczną wręcz nakładką).

Do kontroli możemy się nie zatrzymać TYLKO jeśli mamy UZASADNIONE wątpliwości do „prawdziwości” policjantów. Wtedy możemy minąć patrol i zgłosić się w najbliższej jednostce, a przy okazji – dobrze by było – zgłosić się na numer alarmowy.

Narażamy się jednak na karę z art. 92 par. 1 kodeksu wykroczeń, za co grozi nam grzywna lub nagana, a nawet areszt – jeśli zignorujemy np. lizak lub niebieskie światła.

Gdzie może dojść do kontroli policji?

Kontrole mogą odbyć się w zasadzie w każdym miejscu na drodze. Policjanci muszą jednak wskazać takie miejsce, aby nie było zagrożenia w ruchu  drogowym.

A swoją drogą…

Mitem jest również to, że funkcjonuje jakaś mapa, która wyznacza miejsca kontroli prędkości. Owszem, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach swego czasu wskazała takie punkty (dla Zabrza zobaczyć je można TUTAJ Dzięki Mati!). Jak poinformował mnie swego czasu rzecznik zabrzańskiej komendy policji, Marek Wypych, są to jednak miejsca sugerowane. Do radarowej kontroli może dojść dosłownie wszędzie, byle tylko bezpiecznie można było zatrzymać kontrolowany pojazd! W tych trzeba jednak szczególnie uważać… ;-)

Leave a Reply